Programy zakończone:

Program Senior-Junior

Zobacz broszurę o programie

Senior- Junior to program, w którym Robinson ma możliwość zbudowania wspierającej relacji z doświadczonym i przyjaznym dorosłym, przygotowanym przez Fundację do roli opiekuna usamodzielnienia. Wspiera on Robinsona w przygotowaniu Indywidualnego Planu Usamodzielnienia, a sam otrzymuje od Fundacji superwizję, szkolenia i wsparcie merytoryczne.

Program zrodził się z pomysłu stworzenia naturalnej wymiany pomiędzy rosnącą grupą aktywnych seniorów, a młodymi ludźmi, którzy bardzo potrzebują pozytywnych, konstruktywnych relacji z mądrymi dorosłymi.

Młodzież w wieku 16 -18 lat opuszczająca Instytucje opieki zastępczej jest zagrożona wykluczeniem społecznym z wielu powodów: ubóstwa, sieroctwa, bezdomności, przemocy w rodzinie, bezradności opiekuńczo-wychowawczej w rodzinach biologicznych, braku umiejętności przystosowania do życia po opuszczeniu całodobowych placówek opiekuńczo-wychowawczych. Młodzież nie ma wielu okazji do obserwowania pozytywnych wzorców czy budowania relacji z dorosłymi. W systemie opieki zastępczej proces usamodzielnienia jest marginalizowany, brakuje dobrych praktyk w tym obszarze i sprawdzonych rozwiązań.

Z danych MOPSu w Łodzi wynika, że ponad 70% usamodzielniających się nie ma jakiegokolwiek opiekuna usamodzielnienia – przyjaznego dorosłego, który będzie wsparciem w codziennych sprawach we wchodzeniu w dorosłe życie. Jednocześnie na terenie Łodzi, jak wynika z danych Rzecznik ds. Seniorów, mieszka 168 tys. seniorów z czego ok. 20% to osoby aktywnie korzystające z oferty miasta i organizujące sobie czas w klubach seniora i Uniwersytetach III wieku. Jest to grupa o ogromnym potencjale, coraz bardziej zainteresowana różnymi formami rozwoju i aktywności, także w formie wolontariatu.

„Senior-Junior” – to projekt społeczny skierowany do osób 60+ oraz młodzieży z domów dziecka i rodzin zastępczych, realizowany we współpracy z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Łodzi, Fundacją w Człowieku Widzieć Brata i przy wsparciu Fundacji Drzewo i Jutro.

Więcej informacji na temat projektu udziela:
Anna Żelazowska-Kosiorek
Tel. 605053554
a.zelazowska-kosiorek@fundacjarobinson.org.pl Lorem ipsum

PROGRAM Food for Good

Food for Good to warsztat integracyjny dla pracowników firm, prowadzony przez Robinsonki i Robinsonów, podczas którego wypieka się pierniki. Robinsonowie uczą przygotowywać ciasto, formować je i wypiekać pierniki dobrodzielne, czyli łatwo łamiące się w pół kolorowe ciastka, złożone z ciemnej ostrej połówki i jasnej łagodnej. Młodzież z Wehikułów dzieli się swoją wiedzą i umiejętnościami z poważnymi dorosłymi – prezentuje recepturę wypieku, wyjaśnia poszczególne etapy produkcji i wspiera ich w przygotowaniu ciastek, nadzorując prace. Prowadzenie warsztatów jest okazją do sprawdzenia się przez Robinsonów w sytuacji ekspozycji społecznej, moderowania pracy zespołu, klarownego przekazywania instrukcji. To duże wzywania, ale sprostanie mu daje ogromną satysfakcję i wzmacnia poczucie sprawczości.

Manufaktura

Manufaktura to nazwa warsztatów prowadzonych przez Robinsonki i Robinsonów w ramach działań rozwojowych uzupełniających program Wehikułu Usamodzielnienia. Wybrana młodzież z Wehikułów prowadzi warsztaty dla rodzin, podczas których uczy tworzyć zabawki i inne przedmioty użytkowe z filcu. Robinsonowie występują podczas warsztatów w charakterze osób prowadzących, które pokazują, jak wykonać konkretne przedmioty, pomagają dobrać odpowiednie materiały do tworzonego produktu oraz moderują pracę dzieci i rodziców. Każdy z uczestników kończy zajęcia z przynajmniej jednym stworzonym przez siebie przedmiotem.

asystent usamodzielnienia

Program Asystent/ka Usamodzielnienia polega na indywidualnej pracy z Robinsonami, którzy zakończyli uczestnictwo w Wehikule Usamodzielnienia i potrzebują bardziej zaawansowanej formy wsparcia w drodze do samodzielności.

Pomysł na stworzenie programu wziął się z obserwacji trudności, jakie napotykają pełnoletni wychowankowie domów dziecka, a także rodzin zastępczych stojący przed koniecznością samodzielnego funkcjonowania poza placówką. Znalezienie i wyremontowanie mieszkania, znalezienie i utrzymanie bądź zmiana pracy, pozyskanie pomocy pieniężnej na usamodzielnienie, załatwienie korepetycji potrzebnych, by zdać maturę, poradzenie sobie z formalnościami w urzędzie - to tylko niektóre z problemów, w których pomagają Asystentki/ Asystenci Usamodzielnienia. Specyfiką programu jest nastawienie na indywidualne potrzeby.

Asystentki/Asystenci spotykają się ze swoimi podopiecznymi co najmniej raz na kilka tygodni. Podczas spotkań omawiają i ustalają kolejne cele oraz sposoby ich realizacji, a także monitorują przebieg i efekty uprzednio podjętych zadań. Asystenci/Asystentki Usamodzielnienia motywują oraz wspierają Robinsonów w działaniach i osiąganiu celów, jednak odpowiedzialność za ich realizację spoczywa już na samych podopiecznych.

Więcej informacji o programie udziela:
Anna Walas, koordynatorka programu
Tel. 691250070
a.walas@fundacjarobinson.org.pl