WYSPA GIER
"Wyspa Gier" to program wykorzystujący angażujące gry szkoleniowe i symulacyjne, nawiązujące tematyką do głównych obszarów usamodzielnienia.
Poprzez nowoczesną, interaktywną formę, młodzież przygotowująca się do opuszczenia pieczy zastępczej uczy się i doświadcza sytuacji związanych z m.in. funkcjonowaniem na rynku pracy, w systemie ochrony zdrowia, zarządzaniu budżetem, planowaniem swojej przyszłości ale również budowaniem relacji, proszeniem o pomoc, profilaktyką.
Każdej grze towarzyszy praca warsztatowa, której celem jest omówienie i odniesienie wniosków z gry do realnego życia.
Warsztaty z grami organizujemy w całej Polsce, dla młodzieży w wieku 15+, w grupach około 14-20 osobowych. Dla osiągania najlepszych rezultatów we wspieraniu młodzieży w usamodzielnieniu, rekomendujemy organizację cyklu warsztatów z kilkoma grami.
Jeśli chcesz rozegrać grę w swoim mieście, skontaktuj się z nami:
Agnieszka Leśny - liderka programu Wyspa Gier
Tel. 501 783 923
a.lesny@fundacjarobinson.org.pl
Nasze gry:
Samodzielny Robinson
Gra planszowa nawiązująca do 6 filarów usamodzielnienia: edukacji i pracy, mieszkania, relacji, prawa, zdrowia i finansów. W czasie rozgrywki, młodzież rozwiązuje dylematy z jakim spotyka się osoba wchodząca w dorosłość.
Gra została zaprojektowana w zespole z młodzieżą z pieczy - stąd dylematy i pytania jakie stawia przed graczami nawiązują do codziennej rzeczywistości tej grupy.
Grze towarzyszy warsztat nawiązujący do wyzwań i zasobów z jakimi młodzież wkracza w dorosłość.
Robinson na plusie
Planszowa gra symulacyjna „Robinson na plusie" powstała we współpracy z Pracownią Gier Szkoleniowych. Umożliwia poznanie i przećwiczenie najważniejszych mechanizmów związanych z zarządzaniem finansami oraz pokazuje, jak ważne jest inwestowanie we własną edukację i rozwój.
W trakcie symulacji kilkudziesięciu lat życia gracze podejmują decyzje mające wpływ na ich sytuację finansową w długiej perspektywie: wybierają formę zatrudnienia, podnoszą swoje kwalifikacje zawodowe, inwestują. Ponoszą także koszty utrzymania (jedzenie, czynsz) i wydatki związane z zachowaniem dobrostanu. Wygrywa drużyna, która osiągnie najwyższy wynik finansowy oraz najwyższy poziom zadowolenia z życia.
Robinson u lekarza
Gra symulacyjna, której tematyka związana jest z profilaktyką oraz poruszaniem się w systemie ochrony zdrowia.
Każdy zespół wciela się w fikcyjną postać, która mierzą się z rozmaitymi choroby. Celem zespołów jest jak najszybsze i najskuteczniejsze „wyleczenie" swojej postaci. Celem edukacyjnym jest nauka rozpoznawania objawów chorób, znajomości praw i obowiązków pacjenta, ćwiczenie umiejętności rozmowy z lekarzem czy farmaceutą. W czasie gry uczestnicy mierzą się z rzeczywistością zatłoczonej rejestracji, wyboru lekarza, biurokracji w ochronie zdrowia, skorzystania z SOR czy wyboru właściwych leków w aptece.
Dzięki poprzedzającym grę warsztatom edukacyjnym o zdrowiu i omówieniu wniosków płynących z rozgrywki, gra jest nie tylko zabawą, ale też autentyczną sytuacją edukacyjną, dzięki której młodzież uczy się, w jaki sposób zadbać o swoje zdrowie fizyczne i psychiczne.
Robinson zna prawo
Gra symulacyjna, w trakcie której młodzież rozwija kompetencje związane z poruszaniem się w złożonej rzeczywistości prawnej, szczególnie dotyczącej osoby usamodzielniającej się. W grze czeka wiele praktycznych wyzwań np. napisanie pisma, wizyta w urzędzie a nawet negocjacje z urzędnikiem. Dzięki zgrywalizowanej formie i czytelnej punktacji, młodzi ludzie otrzymują na bieżąco informację zwrotną oraz wsparcie osób wcielających się w rolę przedstawicieli administracji publicznej.
Wnioski płynące z gry omawiane są podczas pracy w podgrupach – zadaniem uczestników jest wskazanie, jakie postępowanie sprzyja poruszaniu się w rzeczywistości prawnej, a jakie nie.
W przebiegu warsztatu omawiane są również istotne dla usamodzielniającej młodzieży kwestie np. związane z ubieganiem się o mieszkanie komunalne.
Robinson Szuka Pracy
Gra “Robinson Szuka Pracy” jest edukacyjną grą symulacyjną. Została zaprojektowana w celu wzmacniania kompetencji rozumienia swojego miejsca na rynku pracy oraz aktywnego jej poszukiwania.
W trakcie gry, młodzież wciela się w postacie poszukujące pracy. Poznają swoje silne strony, doświadczenie i kompetencje cenione na rynku pracy. Następnie zadaniem graczy jest selekcja i wybór oferty pracy (analiza rynku pracy), odpowiadającej na aspiracje i potrzeby danej postaci oraz będącej w zasięgu bohatera ubiegającej się na dane stanowisko. W przebiegu gry, osoby grające aplikują o pracę w systemie online i są zaproszone na symulację rozmowy kwalifikacyjnej, po której otrzymują wzmacniającą informację zwrotną ze wskazaniem ewentualnych obszarów do rozwoju. Rozmowa kwalifikacyjna jest pretekstem do późniejszej analizy wybranych aspektów sukcesu rekrutacyjnego.
Całość stanowi trening kompetencji potrzebnych przy pierwszych próbach odnalezienia się na rynku pracy. Grę kończy aktywne podsumowanie, w której młodzież może podzielić się swoją perspektywą postrzegania całego procesu, poddać refleksji własną sytuację zawodową oraz zadawać pytania i skorzystać z wiedzy osób dorosłych (trenerów, wolontariuszy, ekspertów), które dzielą się swoim doświadczeniem.
Gry naszych partnerów:
Czym jest logistyka?
Czym jest logistyka to aktywny dzień warsztatowy spędzony w centrum logistycznym, jednej z największych w Polsce firm z tej branży, FM Logistic. Wyjazd jest okazją do poznania centrum “tzw. platformy” od kuchni, poznania osób tam pracujących, realiów pracy oraz zasad działania firmy logistycznej.
Centralnym punktem tego dnia jest gra zespołowa, przedstawiająca zasady funkcjonowania firmy logistycznej wraz z jej otoczeniem. Młodzież wciela się w role kluczowych osób zaangażowanych w organizację procesu logistycznego. Mamy dział administracji, kierowcę, klienta, kontrolera jakości. Celem jest jak najlepsze i najdokładniejsze dostarczenie zamówienia. Gra jest aktywna, angażująca, łącząca elementy rywalizacji i kooperacji.
Grze towarzyszy spacer po platformie oraz możliwość rozmowy z pracownikami firmy.
Dzięki udziałowi w tym dniu, młodzież może dowiedzieć się więcej o branży logistycznej jako potencjalnemu miejscu przyszłej pracy; przekonać się co jest potrzebne, aby zamówione towary trafiły we właściwe miejsca i poznać ten proces “od kuchni” oraz wziąć udział w edukacyjnej, integrującej zabawie.
Warsztat organizowany jest w partnerstwie z FM Logistic dla wybranych grup i w wybranych lokalizacjach na terenie Polski. “Robinson Szuka Pracy” jest edukacyjną grą symulacyjną. Została zaprojektowana w celu wzmacniania kompetencji rozumienia swojego miejsca na rynku pracy oraz aktywnego jej poszukiwania.
Wulkan
Wulkan jest grą symulacyjną, która powstała w Pracowni Gier Szkoleniowych w partnerstwie z naszą fundacją. Jest to symulacja o budowaniu kultury organizacyjnej w oparciu o zaufanie. Wulkan to gra, w której kluczem do historii jest zaufanie i otwarta komunikacja. Gracze zostają podzieleni na dwa zespoły (Rozbitków i Tutejszych), które muszą zmierzyć się z różnorodnymi wyzwaniami, wymagającymi od nich podejmowania szybkich i trafnych decyzji. Od samego początku podejmowane decyzje mają wpływ na kolejne etapy gry. Gra pozwala uczestnikom zrozumieć mechanizm wykluczenia społecznego oraz doświadczyć jego konsekwencji.
Grę rozgrywamy najczęściej z decydentami, w społecznościach lokalnych, na których terenie powstają nowe Wehikuły Usamodzielnienia lub inne programy adresowane do młodzieży usamodzielniającej się. Do uczestnictwa zapraszamy przedstawicieli urzędów, samorządu, organizacji pomocowych i biznesu. W ten sposób pokazujemy, że odpowiedzialność za usamodzielniającą się młodzież zagrożoną wykluczeniem spoczywa na nas wszystkich i każdy może podjąć działania mające na celu przeciwdziałanie mechanizmowi wykluczenia.
Warsztaty towarzyszące:
Cykl warsztatów z grami uzupełniamy niekiedy warsztatami dotyczącymi innych, ważnych zagadnień związanych z usamodzielnieniem.
Bezpiecznie do marzeń
"Bezpiecznie do marzeń" to bardzo ciekawy warsztat poświęcony tematyce bezpieczeństwa na drogach, realizowany w partnerstwie z Fundacją Inter Cars i Kornatowski Team. W programie znajdują się zagadnienia związane z pierwszą pomocą, relacjami samochód-pieszy-rower a nawet ćwiczenia z symulatorem dachowania samochodu. Warsztat prowadzony jest przez zawodowych kierowców i osób na co dzień pracujących w różnych obszarach związanych z ruchem drogowym. Warsztaty, połączone z praktyką, mają na celu budowanie i zwiększanie świadomość bezpieczeństwa młodzieży w w drodze do ich usamodzielnienia.
Warsztat organizowany jest dla wybranych grup i w wybranych lokalizacjach na terenie Polski jako uzupełnienie cyklu "Wyspy Gier".